NRD Начало
Четвъртък, 26 Декември 2024
Начало Творчески отражения Театър „София“ представя „Комедия от грешки“: Да полетим в тази цветна вихрушка
5797
Творчески отражения

Театър „София“ представя „Комедия от грешки“: Да полетим в тази цветна вихрушка

Една цветна „Комедия от грешки“ е най-новото представление в афиша на театър „София“. „Приех предложението на директора на театъра да поставим тази пиеса, защото страшно много я харесвам и от години искам да я направя. Това е една от брилянтните комедии на Шекспир. Освен че очертава посоките на творчеството му занапред, тя е изключително любопитна заради темата за търсенето на идентичността на човека“, казва режисьорката  Маргарита Мачева

| 05 Декември 2024, 11:29 ч.
Театър „София“ представя „Комедия от грешки“: Да полетим в тази цветна вихрушка
Театър „София“ представя „Комедия от грешки“: Да полетим в тази цветна вихрушка
Снимка © DFA

Една цветна „Комедия от грешки“ е най-новото представление в афиша на театър „София“.

Документалната винилна изложба „Спомен за Камен Чанев“, която е посветена на 60-годишнината от рождението на световноизвестния тенор, роден в Сливен, може да бъде разгледана до края на годината във фоайето на зала „Май“, съобщиха от пресцентъра на общината.

Изложбата е организирана от фондация „Камен Чанев“ и Държавна опера-Стара Загора. Създадена е в рамките на фестивала на оперното и балетно изкуство и гостува в Сливен по покана на Общината.

Камен Чанев е роден на 27 август 1964 година в Сливен. Пее в детския хор „Дружна песен“-Сливен, под ръководството на Методи Григоров и в смесения хор „Добри Чинтулов“. Учи в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. От 1993 година Чанев е солист в Софийската опера и балет. След пет сезона се мести в Прага, където пее в продължение на две годин

Галапремиерата на „Гунди – легенда за любовта“ е събрала 8000 души в зала „Арена 8888 София“ на 9 октомври вечерта, съобщават продуцентите от „Междинна станция“. 

По думите им филмът е излъчен на 30-метров екран, най-големият създаван у нас, с цел прожекцията да бъде още по-завладяваща и да потопи зрителите максимално в историята на един от най-обичаните българи. Сред специалните гости на прожекцията са били съпругата на Георги Аспарухов – Величка Маркова, и синът им Андрей Аспарухов. 

Събитието е посрещнало над 1000 специални гости, сред които президентът Румен Радев, Илияна Раева, Наско Сираков, Александра Богданска, Диляна Попова, Виктор Стоянов, Наум Шопов, Евгения Джаферович, Ники Михайлов и Николета Лозанова, Графа. По син килим е преминал и екипът на прод

От Анджелина Джоли в ролята на оперната прима Мария Калас до документален филм за последните концерти на Елтън Джон в САЩ - тазгодишното издание на Лондонския кинофестивал обещава впечатляващ парад на звезди, съобщава Ройтерс.

Форумът започва с драмата  „Блиц“ (Blitz) за Втората световна война на носителя на „Оскар“ Стив Маккуин. Роденият в Лондон режисьор ще открие на 9 октомври фестивала за трети път със световната премиера на филма си.

В програмата са включени още трилърът Conclave с участието на Рейф Файнс и Стенли Тучи, Queer с Даниъл Крейг, в който бившият Джеймс Бонд играе пристрастен към наркотиците американец, живеещ в Мексико през 50-те години на миналия век, и победителят от фестивала в Кан „Анора“ за екзотична танцьорка, която се забърква със сина на руски олигарх.

Подобно на филма с Крейг, „Мария&ldquo

С четири биса и продължителни аплодисменти завърши първият концерт на Йонас Кауфман и американското сопрано Рейчъл Уилис-Сьоренсен в София.

Тенорът пристига в София със съпругата си Кристиан Луц, оперен режисьор, която го аплодираше от първия ред на партера в зала 1 на НДК, заедно с министъра на културата Найден Тодоров. 

Под акомпанимента на Софийската филхармония с диригент Йохан Ридер, в съботната вечер, звучаха арии, дуети и песни от опери и оперети на Леонкавало – „Палячи“, Пучини – „Бохеми“, „Турандот“, Джордано – „Андре Шение“, Лехар – „Джудита“, „Фраскита“, „Страната на усмивките“, „Веселата вдовица“, Йохан Щраус – „Една нощ в

Екипът на Регионален исторически музей (РИМ) – Добрич поднесе цветя на паметната плоча, намираща се върху родната къща на българската актриса Адриана Будевска, по повод 146 години от нейното рождение. 

В чест на годишнината днес е обявен ден на отворените врати в къщата музей “Адриана Будевска” в Добрич, където посетителите могат да видят снимки на актрисата и възстановка на стаите от къщата.

На събитието присъстваха творци от Клуба по творческо писане към Езикова гимназия “Гео Милев” в Добрич. Ученичката Никол Николова и нейният учител по литература Дияна Боева прочетоха разкази, вдъхновени от свое посещение в къща музей "Адриана Будевска".

“Адриана Будевска наистина е един смел млад човек. Посвещава се на едно изкуство, което е било приемано със смесени чувства от все още патриархалното българско общество и тя се завръ

„Приех предложението на директора на театъра да поставим тази пиеса, защото страшно много я харесвам и от години искам да я направя. Това е една от брилянтните комедии на Шекспир. Освен че очертава посоките на творчеството му занапред, тя е изключително любопитна заради темата за търсенето на идентичността на човека“, казва режисьорката  Маргарита Мачева.

По думите й Шекспир дава огромни възможности за режисьорска интерпретация: „Това, което на мен ми се искаше, е да разкажем историята в съвремие, без то да бъде буквално – за да можем едновременно да кореспондираме със съвременния зрител и да поставим едни общочовешки теми, които не се преходни, а ги има във всяко едно време“.

ЗА ИДЕНТИЧНОСТТА

„За мен е много любопитно как, когато човек изгуби своите близки, губи и своята идентичност, и това е много важна тема“, допълва Мачева.  

„Темата за идентичността, малко или много, е близка на всеки. Защото живеем в такова време, в което човек е принуден да се адаптира, да се вписва в обществото. Малко несъзнавано става това, но ти търсиш себе си през другите, подражаваш на някого“, казва актьорът Димитър Стойнов.

Университетски театър към Нов български университет (НБУ) ще представи на сцената си на 10 декември постановката "Птици" по текстове на Константин Павлов, съобщиха от екипа на висшето училище.

Това е първият спектакъл на сцената на НБУ на випуск 2023/24. В него, освен текстове от едноименната пиеса на Константин Павлов, са използвани и цитати от негови размисли и стихове.

В специална част постановката включва и автобиографични щрихи моменти от живота на студентите. Така се създава мост между времето на големия български автор и съвременните му читатели – актьори, казват от НБУ.

Режисьор на спектакъла е Василена Радева. Хореограф е доц. д-р. Анна Пампулова, а сценографията е на Елена Шопова. Участват Радост Гарабийска, Ива Генчева, Никола Иванов, Станислава Левенова, Калоян Жеков, Дионис Кралев, Касим Касимов, Виктория Драганова, Елиса Читак, Виктория Михо

Виенският Музей за приложно изкуство (МАК) откри изложба, посветена на гениалния приложник Дагоберт Пеше.

Неговият художествен език „отговаря“ на геометричния език на Йозеф Хофман и Коломан Мозер, основатели на Виенските работилници за приложно изкуство, с пищни декоративни орнаменти, почерпени от формите и багрите на природата.

Пеше придава на предметите от ежедневието сложност, която съзнателно подкопава логиката и полезността.

Музеят за приложно изкуство (МАК) посвещава мащабна изложба на визионера и "ужасно дете" на Виенските работилници за приложно изкуство.

Експозицията включва 700 предмета и показва следите на художника до наши дни, неповторимият космос на Пеше и завладяващото влияние на творчеството му върху дизайна през XX и XXI век: от стила ар деко до постмодернизма и съвремието. 

Творецът работи с различни материали

Чешкият център в София и Българският културен институт в Прага отбелязват заедно 75 години от създаването си с изложба с плакати „Значимите български чехи“. Експозицията ще бъде открита на 22 октомври в Чешкия център в София, съобщават организаторите.

Екипът отбелязва, че гост на събитието в Чешкия център ще бъде дамски хор „Морфова – Прокопова“ с диригент Илия Граматиков и участието на Зорница Гетова – пиано. В програмата ще прозвучат произведения от чешки и български композитори. В тържествената вечер посланикът на Чешката република в България Мирослав Томан ще връчи наградата Artis Bohemiae Amicis на доц. д-р Ани Бурова, с която Министърът на културата на Чешката република, ежегодно от 2000 година, оценява личности, които съзнателно са допринесли или допринасят за популяризирането на доброто име на чешката култура в Чехия и в чужбина.

На 15 септември ще се състои шестото издание на Uke Fest, съобщават организаторите.

Фестивалът, посветен на укулелето, е под мотото „Още музика, приятелства и добре прекарано време заедно!“.

Програмата включва събитие „Укулеле за деца“, водено от Ани Лилова, което ще запознае най-малките и техните родители с инструмента. То ще се състои на детската музикална площадка в градинката пред Народния театър.

Ще има уъркшоп за начинаещи и за напреднали, подходящ за подрастващи и за възрастни. Той ще бъде воден от Васко Георгиев (Ukulele Cheats) и ще завърши с укулеле караоке и флашмоб.

На свободна сцена всеки желаещ може да изпълни на укулеле своя любима песен или нещо авторско. Фестивалът ще завърши с вечерен концерт, включващ млади изпълнители и групи – Е

Художествена галерия, но насред гората - на това прилича крайпътна чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите, градена от баща и син в продължение на няколко десетилетия.

Началото е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф от момчилградското село Конче, а година по-късно, когато той почива, делото е продължено от сина. Всяко лято, когато Юсеин Юсуф се прибира в родния край от Турция, където години работи като скулптор, той малко по малко съгражда и обогатява пространството около чешмата и беседката. А идеята му е да остави следа след себе си така, както са го направили траки, римляни и други преминали през Родопите народи във времето. В замяна скулпторът търси единствено удовлетворението от това, че минувачите се спират и се радват на крайпътната чешма.

Днес, близо четири десетилетия от първия положен камък, тя и пространството около нея изобилстват

„Темата за идентичността присъства, но мисля че сме много далеч от това да търсим някакъв по-дълбок смисъл и да се вадят някакви притчи и дълбоки морали. По-скоро, това е ситуационна комедия, която много разчита на случката и на изненадата сега, отколкото на дълбокото послание. Идеята тук е, че през шегата се казва истината. Не правим Чехов. Не правим Достоевски. Не правим тежки, семейни, меланхолични драми“, казва актьорът Даниел Кукушев.

ЦВЕТНА КОМЕДИЯ

„Много по-важно е човек, гледайки представлението, да се остави тази цветна въртележка да го отнесе и сам да си направи изводите. Не мисля, че ние четем морал, напротив – целта ни е да полетим в тази цветна вихрушка“, допълва Кукушев.

„Зрителите ще видят едно цветно представление, което кореспондира на съвремието по един малко преекспониран начин“, допълва Маргарита Мачева

Близнаците Антифол и Дромио, съответно от Сиракуза и от Ефес, се играят от Даниел Кукушев и Димитър Стойнов: „Беше много голямо предизвикателство дали четирима актьори да играят четирите роли или двама да имат по две роли. Решихме, че предизвикателството ще е по-голямо, ако актьорите играят по две роли, а Даниел и Димитър са изключителни млади актьори, които имат огромен капацитет за работа и това ще им даде възможност да се изявят“.

По думите на Мачева визуалното и сценично решение е свързано с град Ефес, в който се развива действието, и за който в текста на Шекспир се казва, че е един особен град, напълнен с вещици, лъжци и шарлатани: „Опитали сме се да разкажем, през сценичните средства, историята на този град. И той да бъде достатъчно предразполагащ, за да се случват комедийните ситуации. Защото те не идват само от персонажите, но и от средата“.

Според Димитър Стойнов визията на представлението е много нова и различна от онова време, за разлика от текста, който е вечен: „Тези текстове са останали толкова дълго, защото по времето на Шекспир не е имало режисьори. Цялата режисура е заложена вътре в текста, всичко е много актуално и, може би, винаги ще бъде актуално. Заради тази заложена режисура в текста, много често се случваше докато репетираме да се опитаме да направим нещо по-различно и някак си при всеки такъв опит текстът ни казваше „Не! Не става!“. Така бяхме принудени да се върнем към това, което по принцип е заложено, но и да намерим хода и начина как то да бъде доста по-съвременно, актуално, интересно и различно“.

Преводът на „Комедия от грешки“ е на Валери Петров. Композитор е Петър Дундаков, а сценограф и костюмограф – Свила Величкова. Участват още Пламен Манасиев, Ивайло Герасков, Николай Димитров, Юлиян Малинов, Милена Живкова, Дениза Павлова, Йоанна-Изабелла Върбанова, Мила Банчева, Неда Спасова, Калоян Христов и Преслав Жеков.

Автор – Даниел ДимитровОператор – Борислав БориславовМонтаж – Валя Ковачева

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Как новите поколения промениха тенденциите в коледната украса
Коледните дръвчета в някои домове в САЩ тази година демонстрират повече нестандартност при избора на украса. Те изразяват в по-голяма степен личността на домакините и не са анониме ...
В Холивуд се увеличава подкрепата за Блейк Лайвли след жалбата срещу актьора Джъстин Балдони за сексуален тормоз
Актрисата Блейк Лайвли получава все по-голяма подкрепа, след като подаде жалба срещу режисьора и актьор Джъстин Балдони , в която твърди, че е станала обект на сексуален тормо ...
Новият филм на Кристофър Нолан ще бъде адаптация на "Одисея" на Омир
Новият филм на режисьора Кристофър Нолан ще бъде адаптация на "Одисея" на Омир, предаде ДПА. От студиото "Юнивърсал пикчърс" съобщиха, че това ще е "митичен екшън епос, заснет ...
"Муфаса: Цар Лъв" спечели публиката в киносалоните у нас
Новата анимация по познатата от 1994 година история за "Цар Лъв" - "Муфаса: Цар Лъв", започна с висок зрителски интерес първия си уикенд у нас, сочат обобщените данни от киносалони ...
Група "Стрей кидс" оглави класацията на "Билборд" за албуми
Кей поп групата "Стрей кидс" оглави класацията на "Билборд" за албуми с HOP, съобщи сайтът на изданието. Това е шестият албум на формацията, който заема първото място. Така "Стрей ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек. Улиците на града са буквално „превзети” от надиграващите се коледарските групи и ...
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Дъждът в Ловеч не спря на Рождество Христово коледарите да огласят централната част на града с празнични наричания и коледарски песни. Първата им спирка бе при своеобразния домаки ...
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Когато се превъплътиш в ролята на Дядо Коледа, получаваш стократно повече радост от тази радост, която излъчват децата. Това казва в интервю професионалният актьор от Хасково Янко ...
Тази година Ханука започва на Коледа, което е календарна рядкост
Ханука - осемдневният празник на светлината в юдаизма, тази година започва на Коледа, което се е случвало само четири пъти от 1900 г. насам, съобщава Асошиейтед прес. Защо Ха ...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници в Ново село
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници във великотърновското Ново село. В приказното пространство, в което са превърнали къщата си семейство ...
Тикер в 12:00 ч.
Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски ...
Начало Творчески отражения
5797
Творчески отражения

Театър „София“ представя „Комедия от грешки“: Да полетим в тази цветна вихрушка

Една цветна „Комедия от грешки“ е най-новото представление в афиша на театър „София“.„Приех предложението на директора на театъра да поставим тази пиеса, защото страшно много я харесвам и от години искам да я направя.

| 05 Декември 2024, 11:29 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Театър „София“ представя „Комедия от грешки“: Да полетим в тази цветна вихрушка
Театър „София“ представя „Комедия от грешки“: Да полетим в тази цветна вихрушка
Снимка © DFA

Една цветна „Комедия от грешки“ е най-новото представление в афиша на театър „София“.

„Приех предложението на директора на театъра да поставим тази пиеса, защото страшно много я харесвам и от години искам да я направя. Това е една от брилянтните комедии на Шекспир. Освен че очертава посоките на творчеството му занапред, тя е изключително любопитна заради темата за търсенето на идентичността на човека“, казва режисьорката  Маргарита Мачева.

Документалната винилна изложба „Спомен за Камен Чанев“, която е посветена на 60-годишнината от рождението на световноизвестния тенор, роден в Сливен, може да бъде разгледана до края на годината във фоайето на зала „Май“, съобщиха от пресцентъра на общината.

Изложбата е организирана от фондация „Камен Чанев“ и Държавна опера-Стара Загора. Създадена е в рамките на фестивала на оперното и балетно изкуство и гостува в Сливен по покана на Общината.

Камен Чанев е роден на 27 август 1964 година в Сливен. Пее в детския хор „Дружна песен“-Сливен, под ръководството на Методи Григоров и в смесения хор „Добри Чинтулов“. Учи в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. От 1993 година Чанев е солист в Софийската опера и балет. След пет сезона се мести в Прага, където пее в продължение на две годин

Галапремиерата на „Гунди – легенда за любовта“ е събрала 8000 души в зала „Арена 8888 София“ на 9 октомври вечерта, съобщават продуцентите от „Междинна станция“. 

По думите им филмът е излъчен на 30-метров екран, най-големият създаван у нас, с цел прожекцията да бъде още по-завладяваща и да потопи зрителите максимално в историята на един от най-обичаните българи. Сред специалните гости на прожекцията са били съпругата на Георги Аспарухов – Величка Маркова, и синът им Андрей Аспарухов. 

Събитието е посрещнало над 1000 специални гости, сред които президентът Румен Радев, Илияна Раева, Наско Сираков, Александра Богданска, Диляна Попова, Виктор Стоянов, Наум Шопов, Евгения Джаферович, Ники Михайлов и Николета Лозанова, Графа. По син килим е преминал и екипът на прод

От Анджелина Джоли в ролята на оперната прима Мария Калас до документален филм за последните концерти на Елтън Джон в САЩ - тазгодишното издание на Лондонския кинофестивал обещава впечатляващ парад на звезди, съобщава Ройтерс.

Форумът започва с драмата  „Блиц“ (Blitz) за Втората световна война на носителя на „Оскар“ Стив Маккуин. Роденият в Лондон режисьор ще открие на 9 октомври фестивала за трети път със световната премиера на филма си.

В програмата са включени още трилърът Conclave с участието на Рейф Файнс и Стенли Тучи, Queer с Даниъл Крейг, в който бившият Джеймс Бонд играе пристрастен към наркотиците американец, живеещ в Мексико през 50-те години на миналия век, и победителят от фестивала в Кан „Анора“ за екзотична танцьорка, която се забърква със сина на руски олигарх.

Подобно на филма с Крейг, „Мария&ldquo

С четири биса и продължителни аплодисменти завърши първият концерт на Йонас Кауфман и американското сопрано Рейчъл Уилис-Сьоренсен в София.

Тенорът пристига в София със съпругата си Кристиан Луц, оперен режисьор, която го аплодираше от първия ред на партера в зала 1 на НДК, заедно с министъра на културата Найден Тодоров. 

Под акомпанимента на Софийската филхармония с диригент Йохан Ридер, в съботната вечер, звучаха арии, дуети и песни от опери и оперети на Леонкавало – „Палячи“, Пучини – „Бохеми“, „Турандот“, Джордано – „Андре Шение“, Лехар – „Джудита“, „Фраскита“, „Страната на усмивките“, „Веселата вдовица“, Йохан Щраус – „Една нощ в

Екипът на Регионален исторически музей (РИМ) – Добрич поднесе цветя на паметната плоча, намираща се върху родната къща на българската актриса Адриана Будевска, по повод 146 години от нейното рождение. 

В чест на годишнината днес е обявен ден на отворените врати в къщата музей “Адриана Будевска” в Добрич, където посетителите могат да видят снимки на актрисата и възстановка на стаите от къщата.

На събитието присъстваха творци от Клуба по творческо писане към Езикова гимназия “Гео Милев” в Добрич. Ученичката Никол Николова и нейният учител по литература Дияна Боева прочетоха разкази, вдъхновени от свое посещение в къща музей "Адриана Будевска".

“Адриана Будевска наистина е един смел млад човек. Посвещава се на едно изкуство, което е било приемано със смесени чувства от все още патриархалното българско общество и тя се завръ

По думите й Шекспир дава огромни възможности за режисьорска интерпретация: „Това, което на мен ми се искаше, е да разкажем историята в съвремие, без то да бъде буквално – за да можем едновременно да кореспондираме със съвременния зрител и да поставим едни общочовешки теми, които не се преходни, а ги има във всяко едно време“.

ЗА ИДЕНТИЧНОСТТА

Университетски театър към Нов български университет (НБУ) ще представи на сцената си на 10 декември постановката "Птици" по текстове на Константин Павлов, съобщиха от екипа на висшето училище.

Това е първият спектакъл на сцената на НБУ на випуск 2023/24. В него, освен текстове от едноименната пиеса на Константин Павлов, са използвани и цитати от негови размисли и стихове.

В специална част постановката включва и автобиографични щрихи моменти от живота на студентите. Така се създава мост между времето на големия български автор и съвременните му читатели – актьори, казват от НБУ.

Режисьор на спектакъла е Василена Радева. Хореограф е доц. д-р. Анна Пампулова, а сценографията е на Елена Шопова. Участват Радост Гарабийска, Ива Генчева, Никола Иванов, Станислава Левенова, Калоян Жеков, Дионис Кралев, Касим Касимов, Виктория Драганова, Елиса Читак, Виктория Михо

Виенският Музей за приложно изкуство (МАК) откри изложба, посветена на гениалния приложник Дагоберт Пеше.

Неговият художествен език „отговаря“ на геометричния език на Йозеф Хофман и Коломан Мозер, основатели на Виенските работилници за приложно изкуство, с пищни декоративни орнаменти, почерпени от формите и багрите на природата.

Пеше придава на предметите от ежедневието сложност, която съзнателно подкопава логиката и полезността.

Музеят за приложно изкуство (МАК) посвещава мащабна изложба на визионера и "ужасно дете" на Виенските работилници за приложно изкуство.

Експозицията включва 700 предмета и показва следите на художника до наши дни, неповторимият космос на Пеше и завладяващото влияние на творчеството му върху дизайна през XX и XXI век: от стила ар деко до постмодернизма и съвремието. 

Творецът работи с различни материали

Чешкият център в София и Българският културен институт в Прага отбелязват заедно 75 години от създаването си с изложба с плакати „Значимите български чехи“. Експозицията ще бъде открита на 22 октомври в Чешкия център в София, съобщават организаторите.

Екипът отбелязва, че гост на събитието в Чешкия център ще бъде дамски хор „Морфова – Прокопова“ с диригент Илия Граматиков и участието на Зорница Гетова – пиано. В програмата ще прозвучат произведения от чешки и български композитори. В тържествената вечер посланикът на Чешката република в България Мирослав Томан ще връчи наградата Artis Bohemiae Amicis на доц. д-р Ани Бурова, с която Министърът на културата на Чешката република, ежегодно от 2000 година, оценява личности, които съзнателно са допринесли или допринасят за популяризирането на доброто име на чешката култура в Чехия и в чужбина.

На 15 септември ще се състои шестото издание на Uke Fest, съобщават организаторите.

Фестивалът, посветен на укулелето, е под мотото „Още музика, приятелства и добре прекарано време заедно!“.

Програмата включва събитие „Укулеле за деца“, водено от Ани Лилова, което ще запознае най-малките и техните родители с инструмента. То ще се състои на детската музикална площадка в градинката пред Народния театър.

Ще има уъркшоп за начинаещи и за напреднали, подходящ за подрастващи и за възрастни. Той ще бъде воден от Васко Георгиев (Ukulele Cheats) и ще завърши с укулеле караоке и флашмоб.

На свободна сцена всеки желаещ може да изпълни на укулеле своя любима песен или нещо авторско. Фестивалът ще завърши с вечерен концерт, включващ млади изпълнители и групи – Е

Художествена галерия, но насред гората - на това прилича крайпътна чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите, градена от баща и син в продължение на няколко десетилетия.

Началото е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф от момчилградското село Конче, а година по-късно, когато той почива, делото е продължено от сина. Всяко лято, когато Юсеин Юсуф се прибира в родния край от Турция, където години работи като скулптор, той малко по малко съгражда и обогатява пространството около чешмата и беседката. А идеята му е да остави следа след себе си така, както са го направили траки, римляни и други преминали през Родопите народи във времето. В замяна скулпторът търси единствено удовлетворението от това, че минувачите се спират и се радват на крайпътната чешма.

Днес, близо четири десетилетия от първия положен камък, тя и пространството около нея изобилстват

„За мен е много любопитно как, когато човек изгуби своите близки, губи и своята идентичност, и това е много важна тема“, допълва Мачева.  

„Темата за идентичността, малко или много, е близка на всеки. Защото живеем в такова време, в което човек е принуден да се адаптира, да се вписва в обществото. Малко несъзнавано става това, но ти търсиш себе си през другите, подражаваш на някого“, казва актьорът Димитър Стойнов.

„Темата за идентичността присъства, но мисля че сме много далеч от това да търсим някакъв по-дълбок смисъл и да се вадят някакви притчи и дълбоки морали. По-скоро, това е ситуационна комедия, която много разчита на случката и на изненадата сега, отколкото на дълбокото послание. Идеята тук е, че през шегата се казва истината. Не правим Чехов. Не правим Достоевски. Не правим тежки, семейни, меланхолични драми“, казва актьорът Даниел Кукушев.

ЦВЕТНА КОМЕДИЯ

„Много по-важно е човек, гледайки представлението, да се остави тази цветна въртележка да го отнесе и сам да си направи изводите. Не мисля, че ние четем морал, напротив – целта ни е да полетим в тази цветна вихрушка“, допълва Кукушев.

„Зрителите ще видят едно цветно представление, което кореспондира на съвремието по един малко преекспониран начин“, допълва Маргарита Мачева

Близнаците Антифол и Дромио, съответно от Сиракуза и от Ефес, се играят от Даниел Кукушев и Димитър Стойнов: „Беше много голямо предизвикателство дали четирима актьори да играят четирите роли или двама да имат по две роли. Решихме, че предизвикателството ще е по-голямо, ако актьорите играят по две роли, а Даниел и Димитър са изключителни млади актьори, които имат огромен капацитет за работа и това ще им даде възможност да се изявят“.

По думите на Мачева визуалното и сценично решение е свързано с град Ефес, в който се развива действието, и за който в текста на Шекспир се казва, че е един особен град, напълнен с вещици, лъжци и шарлатани: „Опитали сме се да разкажем, през сценичните средства, историята на този град. И той да бъде достатъчно предразполагащ, за да се случват комедийните ситуации. Защото те не идват само от персонажите, но и от средата“.

Според Димитър Стойнов визията на представлението е много нова и различна от онова време, за разлика от текста, който е вечен: „Тези текстове са останали толкова дълго, защото по времето на Шекспир не е имало режисьори. Цялата режисура е заложена вътре в текста, всичко е много актуално и, може би, винаги ще бъде актуално. Заради тази заложена режисура в текста, много често се случваше докато репетираме да се опитаме да направим нещо по-различно и някак си при всеки такъв опит текстът ни казваше „Не! Не става!“. Така бяхме принудени да се върнем към това, което по принцип е заложено, но и да намерим хода и начина как то да бъде доста по-съвременно, актуално, интересно и различно“.

Преводът на „Комедия от грешки“ е на Валери Петров. Композитор е Петър Дундаков, а сценограф и костюмограф – Свила Величкова. Участват още Пламен Манасиев, Ивайло Герасков, Николай Димитров, Юлиян Малинов, Милена Живкова, Дениза Павлова, Йоанна-Изабелла Върбанова, Мила Банчева, Неда Спасова, Калоян Христов и Преслав Жеков.

Автор – Даниел ДимитровОператор – Борислав БориславовМонтаж – Валя Ковачева

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Как новите поколения промениха тенденциите в коледната украса
В Холивуд се увеличава подкрепата за Блейк Лайвли след жалбата срещу актьора Джъстин Балдони за сексуален тормоз
Новият филм на Кристофър Нолан ще бъде адаптация на "Одисея" на Омир
"Муфаса: Цар Лъв" спечели публиката в киносалоните у нас
Група "Стрей кидс" оглави класацията на "Билборд" за албуми
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Цветни аспекти
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Цветни аспекти
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.